Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

 marszałek Józef Piłsudski.

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych polskich świąt.

Dopiero 23 kwietnia 1937 roku święto to zyskało rangę państwową. Święto to jednak obchodzono tylko dwa razy do wybuchu II wojny światowej. W latach 1939-1944 oficjalne obchodzenie Święta Niepodległościowego było niemożliwe. Gdy w Polsce zapanowali komuniści uznali, że świętem państwowym będzie 22 lipca.
Tak więc w okresie PRL Święto Niepodległości zostało definitywnie zakazane a każdy kto chciał to święto obchodzić musiał liczyć się z karami na ogół bardzo surowymi.

Święto Niepodległości zostało przywrócone ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989. Obecnie główne obchody z udziałem prezydenta oraz innych władz państwowym odbywają się w stolicy Polski, Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudzkiego przez Grobem Nieznanego Żołnierza.
Oprócz tego w wielu miastach m.in. w Warszawie odbywa się Bieg Niepodległościowy, w którym bierze udział tysiące polaków. Popularne stały się też koncerty patriotyczne w które angażuję się wiele artystów.

W naszej szkole 99 rocznice odzyskania niepodległości wspominaliśmy 10 listopada 2017 roku.
Akademię przygotowywała Pani mgr. Małgorzata Kuchniak w raz z uczniami, aby przypomnieć wszystkim uczestnikom bardzo ważne wydarzenia z kart historii Polski.
Wszystkie klasy pomimo natłoku nauki zaangażowały się w akademię z ogromnym zapałem. W przedstawienie włączyły się szczególnie klasy pierwsze naszego liceum.

Akademię rozpoczęto uroczystym odśpiewaniem hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego.
Prowadzący w ciekawy sposób przybliżyli zgromadzonym licznie uczniom losy naszego narodu. Nie zabrakło wielu patriotycznych wierszy jak „Przypowieść” Jana Lechonia, „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego, „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Władysławy Szymborskiej i oczywiście „Ptaszki w klatce” Ignacego Krasickiego - alegorycznej wykładni losu Polaków po rozbiorach.
Wokalistki z naszej szkoły zaśpiewały oraz zagrały na gitarach niezwykle poruszające i wzruszające pieśni patriotyczne, tj. „Kolęda warszawska”, „Nierealny”, „Tak, tak, to ja”, „Biały Krzyż”, „Wolność”. W tle akademii były wyświetlone krótkie filmiki ukazujące losy narodu polskiego oraz zdjęcia ukazujące tragiczny stan zrujnowanej doszczętnie powojennej Warszawy.

Trud i zaangażowanie, jakie włożyli uczniowie w przygotowanie tego święta, zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Na koniec podziękowania uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii złożyła Pani Dyrektor – mgr Ewa Krzyżanowska - Brudek

11 listopada to bardzo ważny dzień w historii Polski.
Pamiętajmy o wszystkich ludziach, którzy oddali życie za niepodległość i wolność naszej ojczyzny!

 

 Tekst: Martyna Utnik kl. IA i : Szostak Weronika II „B”

 Zdjęcia: Kosik Magda kl. IIIb i  Szostak Weronika II „B"  

 Materiał filmowy z uroczystej akademii - Adam Krzyżanowski