Tydzień Kultury Języka

Od 14.03 2022r. do 18.03.2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole XXX Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka, który został objęty honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Motywem przewodnim Tygodnia było hasło : ”Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie.”
W jubileuszowym TKJ skupiliśmy  uwagę uczniów na autorytetach, których wkład w polską naukę jest nieoceniony.
Pragnęliśmy, aby kontakt z wielkimi postaciami dostarczył młodzieży refleksji, przemyśleń i inspiracji. Zależało nam, by uczniowie uczestnicząc w różnych wydarzeniach Tygodnia poświęconych autorytetom, mieli okazję odkrywać siebie, swoje potrzeby i dążenia, by czerpiąc z doświadczeń i osiągnięć innych, kształtowali własną tożsamość i kreowali swoją przyszłość.

W 2022 roku Senat i Sejm RP uczcili niezwykłych Polaków, którzy mogą stać się dla współczesnej młodzieży autorytetami. Są nimi, np. Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki, Bruno Schulz. Ponadto  rok 2022 został uznany Rokiem Romantyzmu Polskiego i Rokiem Botaniki. W tym roku bowiem przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów’’ Adama Mickiewicza oraz 100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Nasza placówka czynnie włączyła się w obchody Tygodnia. Zorganizowaliśmy: konkursy (ortograficzny, plastyczny, recytatorski, muzyczny, literacki inspirowany twórczością św . Jana Pawła II ), wyjazd do teatru  do Kielc oraz uczestniczyliśmy w konkursie  organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej „W kręgu poezji i prozy lagrowej”. Ponadto  czytaliśmy utwory polskich romantyków na lekcjach języka polskiego i zajęciach z wychowawcą.

Teraz przedstawimy wyniki konkursów.

Konkurs ortograficzny

I miejsce –Michał  Samela  z klasy III a