DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY JUŻ ZA NAMI

                Dnia 28.04.2022 r. odbył się w naszej szkole dzień otwarty. Mieliśmy przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z okolicznych szkół: Jurkowic, Niedźwiedzia, Szczeglic, Mostek, Staszowa i oczywiście naszych miejscowych koleżanek i kolegów z klas ósmych.

Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wspaniale przygotowali się do tego wydarzenia. Wykazali się przy tym pomysłowością, kreatywnością, wielkim zaangażowaniem.

W ramach Dni Otwartych w LO zorganizowano pokazy doświadczeń z fizyki z zakresu optyki, elektrostatyki i elektroniki. Uczniowie 3 klas matematycznych prezentowali proste eksperymenty, tłumacząc przyczyny demonstrowanych zjawisk fizycznych, będących podstawą praw rządzących przyrodą. Młodzież z klas 8 mogła pod kierunkiem swoich starszych kolegów wykonać samodzielnie doświadczenie, obwód elektryczny lub uzupełnić wiedzę na dany temat. W formie prezentacji przygotowano również wiadomości na temat przyrządów optycznych, tłumacząc zasadę ich działania i zastosowanie.

Młodzież z klas matematycznych i biologiczno – chemicznej przygotowała prezentację multimedialną na temat ,,Hotel Hilberta” oraz „Drzewo pitagorejskie”. Uczniowie klas 8 mieli również możliwość sprawdzenia swoich wiadomości z matematyki, uczestnicząc w grach logicznych i zagadkach matematycznych.

Zwolennicy chemii udali się do klasy nr. 2. Naszym młodszym kolegom i koleżankom została zaprezentowana edycja chemiczna znanego programu telewizyjnego – „Milionerzy”. Następnie uczennice przedstawiły bardzo ciekawe doświadczenia chemiczne. Niektóre z nich, jakże spektakularne, można powtórzyć bezpiecznie w domu.

Klasa polonistyczna również miała swoich entuzjastów. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty artystyczne. Przedstawili scenkę Mickiewicz kontra Słowacki, piękną recytację oraz wspaniałą grę na saksofonie. Ponadto ósmoklasiści mieli możliwość powtórki, przed egzaminem, bowiem koleżanki przygotowały dla nich quiz lekturowy.

Sala informatyczna cieszyła się szczególnym zainteresowaniem, w której wykonywane były przez uczniów naszego liceum projekty informatyczne.
Najbardziej popularne prezentacje dotyczyły programowania komputerowego, grafiki 3D oraz metod tworzenia filmów.
Odwiedzający uczniowie zadawali wiele pytań związanych z prezentacjami, na które chętnie nasi uczniowie udzielali odpowiedzi.

W pracowni geograficznej odbywały się ciekawe doświadczenia z geografii fizycznej. Można było dowiedzieć się jak zrobić własne złoże ropy naftowej lub oceanu w butelce, jak wyznaczyć kierunek północny w terenie aż na 7 sposobów. Uczniowie mogli zaobserwować wybuch wulkanu na modelu oraz zjawisko ruchu obrotowego i obiegowego ziemi. Własnoręcznie mogli sprawdzić zawartość kalcytu w skałach pochodzących z naszej najbliższej okolicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się okazy skał oraz odlewy i odciski skamieniałych organizmów z minionych epok geologicznych. 

Uczniowie klasy 3B przygotowali dla uczestników konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Konkurs w formie quizu polegał na wykazaniu się wiedzą z zakresu historii, geografii, sportu i życia codziennego Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinu. Zadania otwarte i zamknięte dotyczyły również ciekawostek z krajów. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

Pasjonaci historii przygotowali pokaz filmowy dokumentujący edukację i aktywność uczniów na profilu humanistycznym. Przybyli uczniowie mieli również możliwość uczestnictwa w konkursach i quizach historycznych, za dobrą odpowiedź zostali nagrodzeni.

Podczas dni otwartych szkolne koło PCK zaprezentowało pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, członkowie odpowiadali na wiele pytań zadawanych przez uczniów klas ósmych, przedstawili również zasady działania koła. Po prezentacji każda grupa otrzymała upominki.

Podczas odbywających się w naszej szkole dni otwartych, zaprezentowała się również klasa mundurowa. Uczniowie przygotowali krótki pokaz wojskowy, podczas którego zaprezentowali nabyte przez 3 lata umiejętności. Prezentacja ta była bardzo zaciekawiła przybyłych gości, szczególnie pokaz ratownictwa CLS, musztry wojskowej oraz pozycje strzeleckie. Po przeprowadzonej prezentacji, swoich sił w działaniu spróbowali uczniowie klas VIII, którzy w przyszłości planują aplikować do klasy mundurowej. Największą dla nich atrakcją były ćwiczenia z atrapami broni krótkiej oraz długiej.

Uczniowie klas 2b i 3b aktywnie uczestniczyli w dniach otwartych w szkole. Przygotowali prezentację multimedialną na temat biologii oraz profilu biologiczno-chemicznego, doświadczenia o właściwościach redukujących cukrów, wykrywanie białek oraz wykrywanie barwników fotosyntetycznych. Uczniowie przygotowali warsztaty z obsługi mikroskopu optycznego oraz grę on-line na platformie kahoot. Na koniec wszystkim zainteresowanym rozdano przykładowy arkusz maturalny z biologii z zadaniami oraz ciekawostkami biologicznymi oraz słodkie ciasteczka.

              Mamy nadzieję, że młodszym koleżankom i kolegom przypadła do gustu prezentacja naszej szkoły i zdecydują się kontynuować swoją edukację w murach tutejszego liceum.