Srebrna tarcza 2020 dla LO Bogoria

 

 

Niebywały sukces liceum w Bogorii.

Dyrektor Anna Niziałek

zdradza tajemnice sukcesu i opowiada o planach na przyszłość

Do tak dobrego wyniku liceum w rankingu perspektyw w znacznym stopniu przyczynili się ubiegłoroczni maturzyści. 

Liceum w Bogorii uplasowało się na 280 miejscu spośród 2085 liceów ogólnokształcących.
Sukces jest tym większy, że w ubiegłym roku szkoła była dopiero na 575 miejscu.
Jak osiąga się takie wyniki? Mówi dyrektor szkoły Anna Niziałek.

Skąd taki awans?

O tak dobrym miejscu w Rankingu Perspektyw zdecydowała stuprocentowa zdawalność na maturze. Maturzyści w 2019 roku uzyskali średni wynik procentowy z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie 74,95 procent. Był to najlepszy wynik w powiecie staszowskim.

Jest jakiś specjalny sposób, by go osiągnąć?

Na taki wynik z pewnością ma wpływ indywidualizacja kształcenia, która jest możliwa w mało licznych klasach oraz wykwalifikowana i doświadczona kadra nauczycieli rzetelnie przygotowująca młodzież do egzaminu maturalnego. Tak wysoka pozycja w rankingu to zastrzyk energii i zobowiązanie do dalszej wytężonej pracy.

Co zrobić by w kolejnych latach wynik był jeszcze lepszy?

Wcześniej wspomniałam o wynikach matur – zdawalność 100%. Jednak życzeniem moim i zapewne nauczycieli byłby większy udział i osiągnięcia uczniów na konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Nadal należy dążyć do tak wspaniałych wyników maturalnych, ale należy również motywować uczniów i zachęcać do udziału w różnych konkursach i olimpiadach. Do osiągnięcia sukcesu niezbędnym jest, aby uczniowie i nauczyciele znaleźli wspólny język.

Niewątpliwie wykwalifikowana kadra nauczycielska była jednym z kluczy do sukcesu, ale zapewne nie byłby on tak spektakularny bez pracy i zaangażowania uczniów. Co może Pani o nich powiedzieć?

Trudno mi wypowiadać się na temat ubiegłorocznych maturzystów, gdyż stanowisko dyrektora objęłam od 1 września tego roku. Jednak po osiągniętym wyniku widać, że była to wyjątkowo zdolna grupa młodzieży. Część z nich pamiętam jeszcze jako swoich uczniów ze szkoły podstawowej. Już wtedy byli dumą nauczycieli. Na taki wynik musieli ciężko pracować. Droga do sukcesu nie jest łatwa, a oni właśnie taki sukces odnieśli.

Czy myśli Pani, że tak świetny wynik sprawi, że coraz więcej uczniów z gminy, a może nawet z powiatu będzie wybierało liceum w Bogorii?

Mam nadzieję, że tak będzie i absolwenci szkół podstawowych z różnych miejscowości chętnie rozpoczną naukę w naszym liceum. Ubiegłoroczni maturzyści pokazali, że w tak małej, wiejskiej szkole osiąga się wielkie sukcesy. Będzie to na pewno zachętą dla przyszłych uczniów.

Jakie są cechy dobrej szkoły? Jaka powinna być placówka oświatowa na miarę XXI wieku?

Dobra szkoła to taka, która cały czas idzie do przodu i rozwija się. Ten rok pokazał, że idziemy w dobrym kierunku. Dobra szkoła powinna być otwarta na ucznia i jego potrzeby. Oprócz nowoczesnej bazy dydaktycznej i wyposażenia w nowe technologie, niezwykły wpływ ma starannie dobrana kadra nauczycielska. Obraz nauczyciela jako osoby przekazującej wiedzę przeszedł już do historii. Pedagog na miarę XXI wieku to osoba dążąca do zmian, otwarta na nowości i chcąca rozwijać swój warsztat pracy. Współczesny nauczyciel to także osoba, która wie, że wiele może nauczyć się od samych uczniów. Inspiruje ich, zachęca do rozwijania pasji i mocnych stron. Tacy właśnie wspaniali nauczyciele pracują w naszym liceum.

Czy mogłaby Pani zdradzić tegorocznym maturzystom przepis na zdanie matury?

Idealnego przepisu na pewno nie ma. Mam nadzieję, że sukces starszych kolegów wpłynie pozytywnie na tegorocznych maturzystów. Droga do sukcesu nie jest łatwa, ale dobrze znane polskie przysłowie „Dla chcącego nic trudnego” wskazuje, że jeśli czegoś bardzo pragniemy, to nie jest problemem, abyśmy to osiągnęli. Teraz za 10 dni studniówka i ostatnie przygotowania do niej, więc o maturze niech uczniowie zaczną myśleć po balu. 100 dni to „kawał czasu” , a po wynikach z próbnych matur każdy wie co jeszcze jest do zrobienia.

Jest jakaś rzecz, którą chciałby Pani, poprawić, zmienić w szkole?

Na pewno chciałabym, aby szkoła nadal rozwija się, była przyjazna dla uczniów i nauczycieli. W bieżącym roku szkolnym wprowadzamy wiele innowacji. W ubiegłym tygodniu złożony został wniosek do konkursu w ramach poddziałania 8.3.3. Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK. Jesteśmy również w trakcie przygotowania projektu edukacyjnego Erasmus plus. Placówka oświatowa na miarę XXI wieku powinna wspierać wszechstronny rozwój młodzieży, otwierać ich na świat i wyposażyć w niezbędne narzędzia do jego poznania. Takie właśnie programy i projekty pomagają w tym.

Mam nadzieję, ze zmiany, które już zostały wprowadzone w tym roku przyniosą jak najwięcej korzyści