W poszukiwaniu Słowian na naszej ziemi.

Żyjąc wiele lat w tym samym miejscu, często jesteśmy przekonani, że o okolicy wiemy już wszystko. Tym samym zapominamy, że przed nami może kryć się jeszcze wiele ciekawych rzeczy i miejsc. Zawsze jednak znajdzie się ktoś, kogo pasjonuje odkrywanie tajemnic otaczającego świata. Do takich pasjonatów należy nasz kolega Radosław Żak. Już dawno zainteresował mnie on opowieściami o niezwykłych wydarzeniach  dziejących się przed laty na naszej rodzimej ziemi. Radek czerpie wiedzę głównie od starszych ludzi. Nikt nie zna tylu zaskakujących faktów co oni.

Jedną z opowieści Radka była historia o Kapiej Górze, gdzie w czasie drugiej wojny światowej toczyły się walki.
Jeszcze bardziej interesujące były słowa Radka o tym, że podczas prac polowych znajdowano tam przedmioty pochodzące z zamierzchłych czasów, najprawdopodobniej pozostałości po ludziach zamieszkujących te tereny parę setek lat temu. Najbardziej zaciekawiło mnie to, że mogą to być ślady życia Słowian w tym miejscu.
Zainspirowani takim obrazem sytuacji postanowiliśmy wspólnie z Radkiem zapytać o to miejsce uczącą historii w naszym liceum panią Małgorzatę Kuchniak. Pani podsunęła nam pomysł, że to doskonały temat aby przygotować pracę na lekcję Wiedzy o Kulturze i przedstawić tę lokalną ciekawostkę kolegom i koleżankom z klasy. Opisaliśmy Kapią Górę w pracy, którą zaprezentowaliśmy na lekcji WOK-u. Postanowiliśmy również wybrać się tam. Ku naszemu zaskoczeniu znaleźliśmy kilka przedmiotów, które wydały nam się bardzo interesujące pod względem historycznym. Po zgłębieniu tematu kultury Słowian i obejrzeniu przedmiotów przez panią M. Kuchniak okazało się, że to co udało nam się znaleźć może świadczyć o zamieszkiwaniu tego miejsca przez naszych przodków. Znalezione fragmenty ceramiki i element wykonany z kości przemawiają za tym, że w naszym sąsiedztwie żyli Słowianie.

Fascynujące jest to, że przedstawiciele zamierzchłej kultury toczyli swe życie obok nas.
Miejsce zwane Kapią Górą wciąż pozostaje owiane tajemnicą. Udało się uchylić jej rąbka ale razem z Radkiem jesteśmy przekonani, że Kapia Góra kryje ogrom nieznanych nikomu historii.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami powstałymi podczas odkrywania sekretów Kapiej Góry i zachęcamy wszystkich do spojrzenia ciekawym okiem na otaczający nas świat. Może się bowiem okazać, że żyjemy pośród fascynujących historii i miejsc.

Mateusz Piotrowski

Materiały powstałe podczas odkrywania sekretów Kapiej Góry:  Kapia Góra - tajemnica zza okna

Wykonane Zdjęcia:

Rok szkolny 2012 / 2013