Uczniowie naszej szkoły zakończyli egzaminy maturalne. W czwartek, 21 maja mieli osatnie matury ustne z języka angielskiego. Dla wielu maturzystów sam egzamin dojrzałości nie był tak wielkim stresem jak czas oczekiwania na rezultaty. Wyniki egzaminów ustnych ogłaszane są w dniu przeprowadzenia egzaminu, natomiast na rezultaty matury pisemnej 2015 przyjdzie kilka dni poczekać.

Data ich wydania w 2015 roku przez CKE to 30 czerwca 2015. Tego dnia Okręgowe Komisje Egzaminacyjne przekażą do placówek świadectwa wraz z wynikami egzaminów maturalnych. Uczniowie, którzy nie przystąpili do matury w maju z powodów zdrowotnych potwierdzonych zaświadczeniem od lekarza będą mieli szansę podejść do niej w terminie dodatkowym, który odbędzie się w dniach od 1 do 17 czerwca. Jeżeli komuś nie uda się zdać jednej z części podstawowej matury może poprawić ją w terminie poprawkowym, od 24 do 28 sierpnia.

Licealiści podczas matury z języka polskiego na podstawie fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa mieli zastanowić się, czy na losy człowieka ma wpływ bardziej siła niezależna od niego, czy jego własna wolna wola. Zdający, którym "Lalka" się nie spodobała mogli podjąć się interpretacji wiersza Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka".

Język angielski - licealiści przystąpili do egzaminu na nowych zasadach. Pytania egzaminacyjne polegały m.in. na określeniu głównej myśli tekstu, jego kontekstu oraz intencji autora. Pytania mogły także dotyczyć szczegółowych informacji w tekście. Wiedza maturzystów sprawdzana była w trzech obszarach: rozumienia słuchanego tekstu, rozumienia pisanego tekstu i tworzenia wypowiedzi pisemnej.

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym okazała się dla wielu uczniów bardzo trudna. Wyszli ze szkół z wrażeniem, że nie dostaną się przez to na wymarzone studia. Wiele osób stwierdziło też, że próbna matura z matematyki była znacznie łatwiejsza niż faktyczny egzamin.

Wierzymy, że nasze liceum wypadnie jak zwykle bardzo dobrze na tle innych szkół średnich.

Tekst: Katarzyna Wojnarowska kl. I "a"