Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

W poniedziałek 12 czerwca 2023r, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami:

• Anną Mikulą,
  • Anetą Barańską-Słomką,
  • Katarzyną Domagałą

udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Spacer rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku "Pieskowa Skała", z którego podziwialiśmy uroki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Nie mogliśmy przeoczyć popularnej atrakcji turystycznej - Maczugi Herkulesa - mierzącej 25 metrów maczugi skalnej zbudowanej z twardych wapieni skalistych.

Głównym punktem spaceru było zwiedzanie Jaskinii Łokietka, która znana była niegdyś jako Grota Królewska.
Związana z nią legenda głosi, że była ona miejscem, w którym na okres 6 tygodni schronił się Władysław Łokietek, tuż po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie Łokietka uratował pająk, który zasłonił otwór jaskinii pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg.
Pamiątką po tym wydarzeniu jest brama w kształcie pajęczej sieci zamykająca wejście do groty.

Celem naszej wycieczki było zebranie nowych informacji na temat najmniejszego parku narodowego w Polsce, aktywne spędzenie czasu na łonie natury, a także podziwianie skalnych form krajobrazu Polski.