Tydzień Kultury Języka
Nasza placówka włączyła się w obchody XXXII TKJ organizowanego w województwie świętokrzyskim. Przedsięwzięcie było realizowane od 11 marca do 16 marca 2024 r.
Motywem przewodnim tego wydarzenia był cytat z autobiografii Marka Hłaski ,,Piękni dwudziestoletni’’ - ,,Życie, które mi dano, jest tylko opowieścią, ale jak ją opowiem, to już moja sprawa. Jedynie o to mi chodzi’’.
XXXII edycja projektu TKJ skupiła uwagę na szeroko pojętej sztuce opowiadania historii, której celem jest konstruowanie i przedstawianie narracji w taki sposób, by wywołać emocje, budować napięcie. Snucie opowieści to metoda dydaktyczna wrażliwa na język i emocje, budująca kreatywność wyobraźnię, krytyczne myślenie i umiejętność współpracy w grupie.
Celem projektu było:
- uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka,
- przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej,
- propagowanie kultury języka,
- kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.
Umiejętności te kształtowaliśmy na podstawie tekstów i dokonań wybitnych postaci uznanych przez Sejm i Senat RP za Patronów 2024 roku. Wśród nich znajdują się: Marek Hłasko, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Kazimierz Wierzyński, Melchior Wańkowicz, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Władysław Zamoyski, Antoni Baraniak, Rodzina Ulmów.
Przedsięwzięcie realizowane w naszej szkole obejmowało następujące zadania:
- konkurs recytatorski - poezja Kazimierza Wierzyńskiego,
- konkurs plastyczny -,,Wspomnienia pędzlem malowane’’,
- konkurs literacki - ,,Kartka z pamiętnika’’,
- konkurs ortograficzny,
- prezentacja twórczości własnej,
- prezentacja uczestników konkursu ,,W kręgu poezji i prozy lagrowej’’,
- wzorowe czytanie na lekcjach języka polskiego wybranych opowiadań Marka Hłaski,
- audycja przez radiowęzeł ,,Mowa ojczysta’’,
- projekcja filmu o Rodzinie Ulmów,
- podsumowanie projektu, wręczenie nagród.
Był to dla nas atrakcyjny tydzień! Pełen wrażeń i ciekawych doświadczeń związanych z językiem polskim. Cieszymy się bardzo, że młodzież aktywnie włączyła się w obchody TKJ.
A oto wyniki naszych konkursów:
Konkurs ortograficzny: 1.miejsce-Nowak Mateusz, 2-Opolski Bartłomiej, 3-Słomka Aleksandra
Konkurs recytatorski: 1.miejsce-Szczepańska Marcelina, 2.-Kosiarska Magdalena, 3.-Witkowska Agata.
Konkurs plastyczny: 1.miejsce-Fołta Anna i Raban Julia, 2.-Łuszcz Emilia i Sajda Julia, 3. -Zybała Zuzanna i Kochanowski Milan. Wyróżnienia: Orzech Weronika i Kaczmarczyk Gabriela.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!!!