Stowarzyszenie umarłych poetów - Nancy H. Kleinbaum
To był sławetny rok szkolny w Akademii Weltona, elitarnej szkole średniej znanej z wielkich osiągnięć uczniów, a przede wszystkim z surowej dyscypliny. W miejsce odchodzącego na emeryturę nauczyciela języka angielskiego, przyszedł John Keating. Nowy pedagog postanowił zrewolucjonizować proces kształcenia. Czterem zasadom Akademii, którymi były: Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość przeciwstawił: obronę własnej indywidualności, wrażliwość na poezję i umiejętność dostrzegania jej wokół siebie, radość życia i korzystanie z tego, co przynosi każdy dzień. Uczniowie, którzy cenili sobie szczególnie te wartości stworzyli tajny klub, „Stowarzyszeniu umarłych poetów”. Co zwyciężyło: rygorystycznie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?
Bieguni – Olga Tokarczuk
Autorka zadaje fundamentalne pytanie: „Co mamy wspólnego z biegunami - prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?”
Od pierwszej, dziecięcej jeszcze, wyprawy nad Odrę poprzez sułtańskie pałace i siedemnastowieczne gabinety osobliwości aż do ultranowoczesnych hal odlotów - Olga Tokarczuk zabrała czytelników w niezwykłą podróż. Nie przeszkodził w niej ani czas, ani odległość, albowiem: „Najbardziej dotkliwy jest bezruch: gęsty, widzialny – zimny zmierzch i słabe światło sodowych lamp, grzęznące w mroku w odległości zaledwie metra od swego źródła”.
Gra o tron – George R.R. Martin
W Zachodnich Krainach widmo wojen i katastrofy stale wisiało nad ludźmi. W trakcie zimy było to szczególnie dotkliwe, a potęgowały to wrażenie lodowate wichry z północy. To właśnie tam schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy pokonali szalonego Smoczego Króla Aerysa Targaryena, władającego Zachodnimi Krainami. Obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, które nie ustępowało mu poziomem obłędu. Na tronie zasiadł Robert – najznamienitszy z buntowników. Lata pokoju nie sprawiły, że możnowładcy pozbyli się swoich ambicji. Zaczął się okres walki o władzę.
W 80 dni dookoła świata – Juliusz Verne
Ekscentryczny angielski dżentelmen Phileas Fogg stwierdził, ze jest w stanie odbyć podróż dookoła świata w niecałe trzy miesiące. Święcie przekonany o swojej racji zobowiązał się do okrążenia globu w osiemdziesiąt dni, by zamknąć usta niedowiarkom i wygrać zakład o wielkie pieniądze. W dzisiejszych czasach przedsięwzięcie tego typu, nie należy do trudnych, ale w dziewiętnastym stuleciu nastręczało wielu problemów. W jaki sposób Phileas Fogg je pokonał, opowiada niniejsza, świetnie napisana powieść.
Gra w klasy – Julio Cortazar
Niniejsza książka jako żywo przypomina zabawę klockami. Z małych sześcianów może powstać piękny zamek albo najnowszy ścigacz kosmiczny. Tylko wyobraźnia stanowi w tym wypadku ograniczenie. „Gra w klasy” – najsłynniejsza powieść w dorobku Julio Cortazara daje takie same możliwości – pisarz udostępnia czytelnikowi „klocki”, a sam obserwuje z boku, co z tego powstanie. Dochodzi do klasycznej interakcji między twórcą dzieła, a jego odbiorcą.
Księgi Jakubowe - Olga Tokarczuk
W połowie XVIII stulecia na Podolu pojawił się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny (Turcja) głosił idee, które szybko podzieliły miejscowych wyznawców judaizmu. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca zgromadził wokół siebie krąg oddanych wyznawców. Olga Tokarczuk opowiada uniwersalną historię społecznego i religijnego wyzwolenia w realiach feudalnej Polski. Kraju pełnego podziałów, uprzedzeń i nierówności. Pisarka przedstawia niebywałą odwagę Jakuba Franka, który głosił swoje poglądy w opozycji do całego ówczesnego świata.
Lot nad kukułczym gniazdem - Ken Kesey
Główny bohater powieści McMurphy nigdy nie należał do niewiniątek. Tym razem pospolity kryminalista wpadł na pomysł, że wystarczy udawać wariata, by wykpić się od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym traktował jako świetny pomysł. Do momentu, kiedy dowiedział się, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za wyleczonego. Decyzja była w gestii Wielkiej Oddziałowej, z pozoru uosobienia słodyczy i dobroci, w rzeczywistości sadystki znęcającej się nad pacjentami. McMurphy zrozumiał, że musi ukorzyć się przed nią, inaczej nigdy nie opuści szpital
Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - Dorota Masłowska
Autorka w 2002 roku wstrząsnęła polskim życiem literackim bestsellerem, który napisała, przygotowując się do matury. Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną to chłodne spojrzenie na życie zdezorientowanej młodzieży z blokowiska, żyjącej od imprezy do imprezy, w świecie narkotyków, seksu i światopoglądowego nonsensu. Debiutancka powieść młodziutkiej autorki stała się z dnia na dzień zarówno literackim skandalem, jak i kultową książką pokolenia.
Write comment (0 Comments)